Product information "KS-098 M2.5"
| Collar diameter: | 3.8 mm [.149 in] |
|---|---|
| Collar height: | 0.25 mm [.009 in] |
| Knurl: | No |
| Mounting hole in CEM1: | 3.48 – 3.49 mm [.137 – .137 in] |
| Mounting hole in FR4: | 3.48 – 3.49 mm [.137 – .137 in] |
| Outer diameter: | 3.5 mm [.137 in] |
| Press ring: | No |
| Product group: | Receptacles (KS) |
| RoHS-compliant: | Yes |
| Series: | KS-098 |
| Sub-series: | KS-098 M screw-in version |
| Surface area: | Gold |
| Total length: | 23.7 mm [.933 in] |
| Type of receptacle connection: | Solder outer surface |
| Vacuum-tight: | No |
Login
Other products in this series:
- Product group: Receptacles (KS)
- Series: KS-098
- Sub-series: KS-098 M screw-in version
- Type of receptacle connection: Solder outer surface
- Press ring: No
- Surface area: Gold
- Collar diameter: 3.8 mm [.149 in]
- Collar height: 0.25 mm [.009 in]
- Knurl: No
- Vacuum-tight: No
- RoHS-compliant: Yes
- Total length: 23.7 mm [.933 in]
- Outer diameter: 3.5 mm [.137 in]
- Mounting hole in CEM1: 3.48 – 3.49 mm [.137 – .137 in]
- Mounting hole in FR4: 3.48 – 3.49 mm [.137 – .137 in]